Czytacze

Kotły Piła – idealny sposób na ogrzanie naszego domu

W czasie remontu z pewnością rozważasz który kocioł i jakie grzejniki wybrać? Do wyboru masz chociażby grzejniki stalowe, aluminiowe, żeliwne, płytowe, drabinkowe czy dekoracyjne. Różnią się od siebie zwłaszcza sposobem oddawania ciepła, konstrukcją, materiałem, z którego są wykonane, a także przeznaczeniem.

Zanim jednak wybierzemy idealny grzejnik warto dobrać odpowiedni kocioł, który będzie podawał ciepło do grzejnika. Warto wpisać w przeglądarkę kotły Piła, dzięki czemu zostaniemy przekierowani na strony z różnymi rodzajami kotłów i z pewnością dobierzemy coś dla naszego domu. Dużym zainteresowaniem cieszą się chociażby grzejniki stalowe, ponieważ są lekkie i dlatego łatwe w transporcie i montażu, szybko się nagrzewają, ale i szybko stygną, są dostępne w wielu rozmiarach. Te wykonane z aluminium są również lekkie, mają gładkie, łatwe do czyszczenia powierzchnie, są odporne na podwyższoną wilgotność, więc dopuszcza się ich montaż również w łazience. Ich powierzchnia jest delikatna, więc trzeba być ostrożnym przy montażu, by jej nie uszkodzić. Żeliwne grzejniki są ciężkie, masywne i mają dużą bezwładność cieplną, czyli wolno się nagrzewają, ale też przez długi czas stygną i oddają ciepło. Są odporne na zniszczenie. Miedziano-aluminiowe są zbudowane z dwóch układów: wodnego wykonanego z miedzianych rurek i oddawania ciepła – z blachy. Jak więc widać każdy rodzaj cechuje się swoistymi właściwościami, które wyróżniają je na tle innych. Ze względu na konstrukcję grzejniki możemy podzielić na: członowe, które składają się z kilku-kilkunastu jednakowych połączonych ze sobą elementów (członów, żeber). Ich zaletą jest fakt, że człony można dodać lub odjąć w zależności od potrzeb. Wyróżniamy także grzejniki płytowe, a wśród nich najpopularniejsze są stalowe, wykonane z połączonych ze sobą płyt, mogą mieć ożebrowanie, które zwiększa powierzchnię wymiany ciepła, a także konwektorowe, zazwyczaj występujące w metalowej obudowie oraz drabinkowe zbudowane z dwóch pionowych rur połączonych poziomymi rurkami o mniejszej średnicy i przekroju okrągłym, prostokątnym lub owalnym. Przy wyborze grzejnika, warto przypomnieć, ze grzejnik może oddawać ciepło przede wszystkim na dwa sposoby. Po pierwsze konwekcję, czyli unoszenie się ciepła spowodowane różnicą temperatury powietrza, a także promieniowanie, czyli emitowanie energii cieplnej, w wyniku czego przedmioty znajdujące się w sąsiedztwie nagrzewają się.

Zjawiska te przeplatają się, a określenie, że na przykład grzejnik jest konwekcyjny oznacza, że ten sposób oddawania ciepła jest dominujący. Konwencja cechuje grzejniki ścienne, a promieniowanie ogrzewanie podłogowe. Grzejniki można też podzielić, biorąc pod uwagę miejsce montażu. Wyróżniamy więc grzejniki przeznaczone do zawieszenia na ścianie (stalowe płytowe, aluminiowe członowe, stalowe członowe, żeliwne), ustawienia na podłodze (na przykład konwektorowe), montażu w podłodze (grzejniki kanałowe, ogrzewanie podłogowe) lub w ścianie (ogrzewanie ścienne).

Mówiąc o aranżacji warto wspomnieć o grupie jaką stanowią grzejniki dekoracyjne. Mogą mieć bardzo oryginalne kształty często montowane są na bardziej wyeksponowanym miejscu niż pod oknem, na przykład na ścianie. Bywa, że posiadają nóżki, umożliwiające montaż prostopadle do ściany. W Polsce jednak do instalacji grzewczej najczęściej wybierane są grzejniki stalowe płytowe, aluminiowe członowe, stalowe członowe, konwektory oraz grzejniki drabinkowe (do łazienek).