Czytacze

Kolizja wynajętego auta

Z nowoczesnych i profesjonalnych wypożyczalni samochodów korzysta dzisiaj wiele osób. Tego rodzaju działalności pojawiają się zarówno w większych, jak i mniejszych miastach. Co ciekawe wynajem aut stał się niezwykle popularny również w miejscowościach turystycznych. Na całym świecie znajdują się miejsca, do których turyści docierają nie samochodem, a innymi środkami transportu. Na przykład samolotem, pociągiem czy chociażby autobusem. W takich przypadkach najem pojazdu jest wygodnym rozwiązaniem, dzięki któremu możemy swobodnie poruszać się po okolicy. Z reguły auta wypożyczamy także wtedy, gdy własny samochód trafi nagle do warsztatu samochodowego. Jest to idealne rozwiązanie podczas wyjazdu biznesowego czy w czasie wizyty u rodziny w innym mieście (do którego także docieramy publicznymi środkami transportu). Jak się zatem okazuje, wynajętymi samochodami przemierzamy dość dużo kilometrów. Niekiedy są to „przejażdżki” do innego miasta, innym razem do innego kraju. Niestety nawet najbardziej ostrożny kierowca może wziąć udział w nieprzewidzianej kolizji. Jak się wtedy zachować? Czy to na nas spadną koszty ewentualnej naprawy? Warto poznać odpowiedzi na te pytania przed skorzystaniem z usług wypożyczalni.

Jeśli chodzi o takie usługi jak wynajem samochodów Poznań czy inne większe miasta z reguły posiadają dość duży wybór profesjonalnych działalności. Nie gorzej jest na szczęście w małych miejscowościach, gdzie klienta również traktuje się z szacunkiem i sympatią. Przed wynajęciem samochodu pracownik powinien poinformować nas o wszystkich możliwych scenariuszach. Innymi słowy wskaże drogę postępowania w przypadku kolizji czy wypadku. 

Kolizja z winy innego użytkownika ruchu

Osoby wypożyczające auta z reguły starają się jeździć przepisowo. To między innymi dlatego kolizje czy wypadki z udziałem wypożyczonych samochodów z reguły są z winy innego użytkownika ruchu. W takiej sytuacji najemca nie ponosi żadnych kosztów z tytułu naprawy auta. Każdy pojazd jest ubezpieczony, dlatego wystarczy jak najszybciej zawiadomić pracownika wypożyczalni i opowiedzieć o zaistniałej sytuacji.

Kolizja z winy osoby wynajmującej samochód 

Niestety jeśli jesteśmy winni bądź współwinni zaistniałej sytuacji, z reguły wypożyczalnia ma prawo obciążyć nas dodatkowymi kosztami. Wartość dopłaty zależy od tego, jak bardzo pojazd został uszkodzony. Jeśli straty nie są wielkie i jesteśmy stałym klientem, możemy liczyć na przysłowiowe „pójście na rękę” ze strony pracowników wypożyczalni. 

Każdy samochód oferowany w wypożyczalniach samochodowych powinien być ubezpieczony. O to należy spytać w pierwszej kolejności, jeśli pracownik sam nie pokaże nam ważnych dokumentów. Wypadek i kolizja z winy innego kierowcy nie powinny spędzać nam snu z powiek, ponieważ żadne dodatkowe koszty nie obciążą naszego konta. Niemniej jednak prowadząc wypożyczone auto musimy zachować maksimum ostrożności, by uniknąć jakichkolwiek niepokojących sytuacji na drodze. Szczególnie wtedy, gdy wybieramy się autem za granicę lub do innego miasta.