Czytacze

Przestrzeń w kuchni

Przestrzeń kuchenna należy to tych elementów naszych mieszkań, które mogą być zaaranżowane w dowolny sposób. W zależności od naszych możliwości, upodobań oraz osobistych preferencji istnieje szereg sposobów na to, aby nasze wnętrza były wykorzystane w sposób maksymalny, ściśle zachowywały wytyczne ergonomii.

Współcześnie nie mamy już żadnych problemów z wykreowaniem w przestrzeni naszych kuchni wnętrz na miarę naszych potrzeb, głównie za sprawą producentów sprzętu gospodarstwa domowego oraz firm takich, jak e-kuchnie.pl, które zajmują się na co dzień kompleksową architekturą pomieszczeń. Ze względu na to, że w kuchni spędzamy zdecydowaną większość naszego czasu i przebywamy w niej nie tylko my, ale także pozostali członkowie naszych rodzin, powinny być one odpowiednio wyposażone. O charakterze kuchni decydują także zastosowane w niej zabudowy kuchenne, przede wszystkim dlatego, że każda z nich pozwala na właściwe umeblowanie całości i odpowiednie rozmieszczenie wszystkich najważniejszych urządzeń. Odpowiednie zabudowy dostosowuje się także bezpośrednio do trybu życia użytkowników oraz możliwości samego pomieszczenia, przede wszystkim dlatego, że nie każde wnętrze daje się odpowiednio umeblować. Najczęściej stosowane zabudowy to przede wszystkim zabudowa dwurzędowa, zabudowa w kształcie litery U oraz zabudowa w kształcie litery L. W przypadku tej pierwszej wszystkie urządzenia umieszczone są naprzeciw siebie, po przeciwnych stronach kuchni. Takie rozwiązanie sprawdza się najlepiej w krótkich i szerokich wnętrzach.

Zabudowa w kształcie litery U oznacza tyle, że dwa ciągi robocze rozmieszczone po przeciwnych stronach kuchni połączone są ze sobą trzecim, poprzecznym względem nich. Najczęściej jest spotykane w przestronnych kuchniach, które posiadają okno lub są otwarte na pokój lub jadalnię. Ostatnia zabudowa, czyli ta w kształcie litery L sprawdza się wszędzie tam, gdzie wnętrze jest dość problematyczne. Lodówka i zlewozmywak mogą być w takim układzie zlokalizowane pod jedną ścianą, a kuchenka pod drugą, przez co zyskuje się sporo przestrzeni na ustawienie wygodnych blatów roboczych.