Czytacze

Tapety i akcesoria dekoracyjne w pokojach dziecięcych

 

zabawa dziecięcaWiększość mieszkań w dużych blokowiskach jest rozplanowanych tak, by zawierać dwa lub trzy pokoje. Wiele rodzin decydujących się na takich zakup ma jednak tyle dzieci, że pomieszczeń nie starczy na to, by każda pociecha miała swój pokój. Warto wiedzieć wtedy jak rozplanować przestrzeń, by każde dziecko miało odpowiednią ilość miejsca na swoje rzeczy, zabawki czy książki do nauki. Odpowiednie rozwiązania znajdują się na każdym kroku, między innymi w sklepach meblowych czy magazynach architektonicznych. Kilka trików może sprawić, że przestrzeń nie tylko optycznie się zwiększy, ale będzie również odpowiadała rodzeństwu, które musi siłą rzeczy przebywać ze sobą w jednym pomieszczeniu. Pokój praktyczny i przytulny sprawi, że każde dziecko będzie z niego zadowolone, nawet jeśli będzie musiało dzielić się nim z kimś innym. Warto sprawdzić, jakie rozwiązania będą w przypadku aranżacji pokoju dla dzieci najważniejsze, by po przeprowadzce uniknąć zbędnych nieporozumień i kłótni między rodzeństwem.

 Małe dzieci mieszkające w jednym pokoju powinny brać udział w jego aranżacji

Jeden pokój i dwójka dzieci to problem, z którym musi sobie radzić wielu rodziców. Czasami okazuje się jednak, że potencjalny problem wcale nie jest tak duży lub w zasadzie okazje się, że w efekcie końcowym wcale go nie ma. Warto przede wszystkim zaangażować dzieci w urządzanie pokoju. Wbrew pozorom wcale nie trzeba zabierać ich na męczące zakupy po sklepach i firmach budowlanych oferujących artykuły remontowe. Dziś wygodną opcję stanowią sklepy internetowe, z których szybko, łatwo i tanio można skorzystać w każdej chwili, o każdej porze dnia i nocy. Mowa przede wszystkim o takich firmach jak sklep OtoStyl.com, dzięki któremu można zamówić do domu ciekawe i oryginalne tapety. Warto pozwolić, by to dzieci dogadały się w kwestii tego, jaka ma być dana tapeta. Można również wybrać popularne ostatnio fototapety i poinformować dzieci, że każde z nich może wybrać po jednym modelu na każdą ścianę. W ten sposób każda pociecha poczuje się doceniona i chętniej zaangażuje się w remont, a także zaakceptuje to, że musi zamieszkać z rodzeństwem. W ostatecznych rozrachunku bywa nawet tak, że dzieci dochodzą do porozumienia i wspólnie wybierają nie tylko tapety, ale także meble czy dywaniki pod biurko.

Dwa pokoje i trójka dzieci ? najpierw istotny jest wiek, potem płeć

Niektóre mieszkania są trzypokojowe, ale rodziny z trojgiem dzieci potrzebują również pokoju dla siebie. W takich przypadkach na trójkę dzieci naturalnie przypadać będą tylko dwa pokoje. Należy przede wszystkim zastanowić się nad remontem generalnym, który mógłby dwa pomieszczenia podzielić na jedno, a potem z kolei jeden wielki pokój równo podzielić z powrotem, tym razem na trzy części. Często metraż czy układ pomieszczeń nie pozwala jednak na takie zastosowanie. Warto wtedy kierować się zasadą wieku, a potem płcią. Jeśli dzieci są w podobnym wieku ? nawet jeśli to chłopiec i dziewczynka ? powinny zamieszkać razem. Dopiero w okresie dojrzewania między dziećmi innej płci mogą zaistnieć ewentualne spory. Wtedy cała trójka może zamienić się pokojami. Większy zajmą dla przykładu najstarsze dziecko i młodsza pociecha tej samej płci, a do mniejszego przeniesie się ostatnie dziecko.

Kilka trików pozwoli zyskać większą ilość przestrzeni

małe dzieckoNawet mały pokój może zostać przystosowany do tego, by mieszkały w nim dwie osoby. Doskonałym rozwiązaniem są na przykład meble na wymiar, które pozwolą zaoszczędzić maksymalną ilość przestrzeni. Dwójka dzieci nie powinna dzielić jednego biurka, dlatego podczas urządzania pomieszczenia najlepiej zdecydować się na kupno dwóch łóżek piętrowych, które na górze wyposażone będą w materace, a na dole ? pod łóżkiem ? będą mogły mieć wmontowane nie kolejne dwa materace, ale właśnie funkcjonalne biurka. Ważne jest przede wszystkim to, by nie dzielić się takimi rzeczami, ponieważ miejsce do nauki dla każdej pociechy powinno być przygotowane osobno. Rzeczy do podzielenia to zazwyczaj zabawki czy ubrania, ale nigdy nie tak istotne elementy jak biurko. Praktycznym rozwiązaniem jest również kupno kartonów z tektury, do których dzieci będą mogły pochować swoje osobiste rzeczy. Takie elementy wyglądają w pokoju nie tylko estetycznie, ale są również niesamowicie przydatne i nie zabierają dużo przestrzeni. Można je zarówno postawić na widoku, jak i szybko ukryć na dnie szafy z ubraniami.

Dzielenie pokoju to wbrew pozorom wcale nie taka straszna sprawa, jak może się wydawać rodzicom. Często dzieci same chciałyby mieszkać ze swoim rodzeństwem, szczególnie wtedy gdy są w podobnym wieku i mają te same zainteresowania. Kłopot zaczyna się co prawda w momencie, kiedy pomiędzy dziećmi jest zbyt duża różnica wieku lub rówieśnicy zaczynają dorastać i są odmiennej płci. Warto zadbać wtedy o to, by każde z nich miało zapewnioną odpowiednią przestrzeń. Być może dobrym rozwiązaniem jest na przykład zastanowienie się nad kupnem większego mieszkania lub domu. Warto pomyśleć o tym, gdy dzieci są małe i zrealizować swoje plany nawet kilkanaście lat później. Tak długi okres czasu pozwoli na odłożenie choć części potrzebnej sumy, a w ostatecznym rozrachunku decyzja o kupnie domu może wyjść na dobre całej rodzinie. Nie należy jednak martwić się na zapas i choć w minimalny sposób zadbać o to, by każde dziecko czuło się zauważone i zadbane. Te dwa elementy są o wiele bardziej ważne, niż posiadanie własnych pokoi czy zabawek, którymi nie trzeba się dzielić.