Czytacze

Ostre i przewlekłe zapalenie trzustki

 

choroby wewnętrzneTrzustka ? jako organ - odgrywa ważną rolę w procesach trawienia pokarmów, głównie za sprawą obecności komórek pęcherzykowych wytwarzających sok trzustkowy, przedostający się następnie do kanalików wewnątrztrzustkowych, przewodu pokarmowego i dwunastnicy. Ze względu na to, że w soku trzustkowych znajduje się wiele enzymów posiadających niebagatelne znaczenie w trawieniu takich składników pokarmowych, jak chociażby tłuszcze, węglowodany i białka, dobry stan całego organu jest podstawą w prawidłowym działaniu całego organizmu. Trzustka należy do najważniejszych organów w naszych organizmach, przede wszystkim dlatego, że odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego i układu hormonalnego. Kłopoty z trzustką zwykle więc decydują o kłopotach w przestrzeni całego ciała. Żaden z organów nie jest odporny na choroby, nie inaczej jest więc z trzustką, najczęściej męczoną przez zapalenia.

Zapalenie trzustki najczęściej pojawia się w dwóch postaciach ? jako dolegliwość przewlekła i jako choroba nabyta, określana mianem ostrego zapalenia trzustki. Przewlekłe zapalenie prowadzi nieuchronnie do rozwoju cukrzycy i upośledzenia prawidłowej pracy trzustki, natomiast odmiana ostra może mieć ? i najczęściej ma ? ciężki przebieg, wymagający natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Zwykle też podczas rekonwalescencji pojawiają się dodatkowe dolegliwości, takie jak chociażby ropień trzustki czy żółtaczka mechaniczna. Trzustka posiada funkcję zabezpieczania samej siebie przed trawieniem, jednak może się okazać, że mechanizmy obronne zaczynają zawodzić, a kwaśna treść przechodząca z żołądka do jelita nie jest chroniona przez enzymy, dochodzi do uszkodzenia trzustki, a następnie do stanu zapalnego. Ostre zapalenie trzustki objawia się zwykle gwałtownym bólem w jamie brzusznej, kojarzonej z silnym ukłuciem, a także z przynajmniej trzykrotnym wzrostem amylazy trzustkowej we krwi i moczu chorej osoby.

Choroba, która jeszcze kilkadziesiąt lat temu pojawiała się w sporadycznych odsłonach współcześnie dopada coraz większej liczby osób, na co niebagatelny wpływ mają bez wątpienia: niezdrowy tryb życia, nieregularne posiłki, nieprawidłowa dieta, alkohol, palenie papierosów a także choroba wrzodowa żołądka. Zapalenie trzustki to poważna choroba, której pod żadnym pozorem nie powinno się lekceważyć, ponieważ jej skutki mogą okazać się nawet śmiertelne. Co należy do najbardziej charakterystycznych objawów? Przede wszystkim bardzo silne bóle brzucha, nudności, wymioty, wzdęcia, duszność, spadek wagi, przyspieszone tętno, bezmocz, niedrożność jelit oraz gorączka. Nieodpowiednie leczenie lub też podjęcie go zbyt późno może doprowadzić do dużego wyniszczenia organizmu, dlatego też większość lekarzy odpowiedzialnych za leczenie pacjentów z problemami z trzustką podkreślają za każdym razem konieczność sprawnego diagnozowania choroby jeszcze zanim zdąży się nadmiernie rozwinąć. W przypadku osób, które przeszły już zapalenia trzustki, niezbędne jest wyeliminowanie z diety smażonych, pieczonych i duszonych potraw, orzechów, czekolady oraz tłustych kremów.

Choroba trzustki może mieć wyjątkowo skomplikowany i niejednoznaczny przebieg, dlatego też nie zawsze może się okazać, że jej szybkie zdiagnozowanie będzie bezproblemowe. Faktem jest jednak, że prawidłowe ustalenie przyczyny oraz charakteru samej choroby jest niezwykle ważne dla sprawnego leczenia a także dopasowania skutecznej diety, łagodzącej dolegliwości i pozwalającej na regenerację organu po, męczącej zwykle, hospitalizacji.