Czytacze

Skóra naturalna czy ekologiczna?

 

skóra naturalnaWyroby galanteryjne ze skóry są tym, co bez względu na przemijające treny wciąż pozostaje w modzie. W zależności od swoich przekonań czy upodobań wybieramy jednak różne gadżety. Nie zawsze zależy nam na tym, by były to elementy stricte skórzane. Popularnością cieszą się bowiem coraz bardziej również wyroby ze skóry ekologicznej. Szkopuł tkwi jedna w tym, że nie każdy potrafi dziś rozpoznać, czy dany produkt został zrobiony z materiału naturalnego, czy może też sztucznego. Z pomocą przychodzą wtedy właściciele lub pracownicy sklepów galanteryjnych. Wśród nich nieustannym zainteresowaniem cieszą się oczywiście torebki ze skóry oraz skórzane buty. Te ostatnie doceniane są zarówno przez damską, jak i przez męską część konsumentów. Warto również dodać, że w Polsce coraz częściej powstają punkty, w których można odrestaurować starą skórzaną kurtkę czy torebkę. Polacy uczą się więc ponownie naprawiać, a nie wymieniać na nowszy model. Ta ostatnia tendencja ostatnimi czasy stała się dość nagminna, szczególnie w kobiecej garderobie.

 Jak odróżnić skórę naturalną od ekologicznej?

W zależności od pojedynczych preferencji konsument chce wiedzieć, czy produkt jest wykonany ze skóry czy może z innego materiału. Jak jednak rozpoznać skórę, jeśli na produkcie nie widnieje taka informacja? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, iż w przypadku wyrobów galanteryjnych ze skóry taki dopisek powinien się znaleźć. Szczególnie jeśli chodzi o torebki ze skóry, buty czy paski od zegarków. Oczywiście jego brak nie musi od razu oznaczać, że jest to materiał skóropodobny. Najlepiej określić materiał po dotyku. Skóra różni się bowiem znacznie od sztucznych tekstyliów i naturalnych włókien. Kłopotem może być porównanie skóry ekologicznej, która często jest wykonana bardzo podobnie do tej naturalnej. Zresztą o to przede wszystkim chodzi zarówno konsumentom, jak i sprzedawcom. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy dopytać się szczegółów u sprzedawcy. Często to cena pokazuje nam, z jakim typem skóry mamy do czynienia. Ekologiczna naturalnie będzie o wiele tańsza.

Skórzane wyroby ? jak o nie zadbać?

Trwałość wyrobów skórzanych może być zwodnicza. Często niewłaściwie dbając o produkt możemy sprawić, że szybko się on zniszczy. Jak zatem poprawnie obchodzić się ze skórzanym wyrobem? Pomocne będą z pewnością specyfiki, które jakiś czas temu pojawiły się na rynku. Należy jednak odróżniać te, które przeznaczone są do skóry naturalne od tych, które służą skórze ekologicznej. Ponadto zakurzoną torbę można co jakiś czas przecierać wilgotną ściereczką, którą zamoczymy w letniej wodzie. Po takim zabiegu torebkę należy pozostawić do wyschnięcia, jednak w umiarkowanie ciepłym miejscu. Przyspieszenie w postaci użycia suszarki czy położenia produktu na grzejniku może skończyć się tragicznie. W razie większych uszkodzeń pomocą służą punkty zajmujące się regeneracją wyrobów skórzanych. Warto jednak dbać o swoją torebkę czy pasek, ponieważ niektórych uszkodzeń nie można usunąć.

Które elementy galanterii cieszą się dziś popularnością?

wyroby ze skóryMateriał skórzany służył ludziom w zasadzie od zawsze. Kiedyś ciepłe skóry zwierząt zapewniały naszym przodkom przetrwanie podczas zimnych nocy i wietrznych dni. Dziś materiał ten ewoluował razem z ludzkością. Mimo, że ciągle pozostaje w pewien sposób praktyczny, służy głównie względom estetycznym. Najpopularniejsze wyroby galanteryjne to dziś torebki ze skóry, paski od męskich zegarków oraz pasy od spodni. Te ostatnie też używane są raczej przez mężczyzn. Swego czasu popularne stały się również skórzane bransoletki w formie rzemyków. Był to trend zapoczątkowany i znany głównie wśród młodzieży. Dla niektórych do dziś jest to jedyny rodzaj wartościowej biżuterii. Od nas samych zależy jednak, czy zdecydujemy się na skórę. Społeczeństwo wciąż jest podzielone w tej kwestii, a miłośnicy zwierząt skłaniają się oczywiście ku skórze ekologicznej. Skrajni działacze i wegetarianie piętnują nawet wyrabianie przedmiotów ze skóry zwierzęcej. Jednakże jest to tak wielki biznes, że zapewne nigdy nie uda się człowiekowi w całości przejść na materiał ekologiczny.

Tanie wyroby ze skóry można znaleźć w różnych miejscach, nie tylko w sklepach

Niektóre osoby bardzo chciałyby mieć w swojej szafie torebki ze skóry czy skórzane buty. Niestety często jednorazowy wydatek sięga nawet kilku tysięcy złotych. Są jednak miejsca, w których prawdziwe wyroby skórzane można otrzymać za grosze. Na uwagę zasługują przede wszystkim second handy, w których przy odrobinie szczęścia można zakupić naprawdę unikatowe rzeczy, nie tylko ze skóry. Do tego typu sklepów przekonane są raczej panie. Panowie pałają awersją zwykle nawet do normalnych sklepów, buszowanie w ciuchach wśród innej grupki osób na dość małym metrażu z pewnością nie leży więc w ich naturze. Od paru lat organizowane są u nas tak zwane pchle targi. Również w takich miejscach czekają na potencjalnych poszukiwaczy interesujące przedmioty i urządzenia. Warto wspomnieć, iż model tego typu zgromadzeń przyszedł do nas z zachodu. W Wielkiej Brytanii na przykład organizowane są bardzo często tak zwane car booty, na których prywatni właściciele sprzedają swoje rzeczy. W sklepach internetowcyh, na przykład pod adresem http://www.etui-vintage.pl/ na panie również czekają ciekawe oferty.

Wyroby skórzane są dziś nieco drogie, ale należy pamiętać o tym, że warto w nie inwestować. Przede wszystkim dlatego, że są bardzo trwałe i wykonane z solidnych materiałów. Często nie tylko ze skóry, ale także z elementów metalowych, na przykład w przypadku pasków czy torebek. Nawet jeśli nie stać nas na zakup oryginalnej skóry lub jesteśmy przeciwni takim rozwiązaniom, możemy skorzystać opcji ekologicznej. Ten ostatnio wspomniany materiał jest dziś często dla laików tej dziedzinie nie do odróżnienia. Zazwyczaj my sami poznajemy go przede wszystkim po cenie. Warto jednak dodać, że nawet wyroby ze skóry można zakupić za pół ceny. Należy szukać przede wszystkim na pchlich targach czy w second handach. W ten sposób bardzo często można znaleźć interesujące gadżety, które posłużą nam przez dobrych kilka lat, a może nawet i dłużej.