Czytacze

Blogi internetowe ? jasne i ciemne strony

 

książkaProwadzenie bloga tematycznego wymaga konsekwencji, czasu i cierpliwości, dlatego też jeżeli nie ma się do tego zapału, lub też kiedy ten zapał szybko gaśnie, dobrym rozwiązaniem może się okazać aktywne uczestniczenie w internetowych dyskusjach, na przykład na forach internetowych znanych mediów prasowych, radiowych czy telewizyjnych. W takich przypadkach działanie ? podobnie jak ma to miejsce w przypadku intensywnie aktualizowanych blogów - również będzie miało charakter subiektywny, nie będzie jednak narzucało presji w postaci chęci utrzymania czytelników w ciągłym zainteresowaniu.

Jeśli działania nastawione są stricte na informacje, najlepszym rozwiązaniem jest najzwyczajniejsze obserwowanie otaczającej rzeczywistości i staranie się o odnoszenie się do niej w sposób krytyczny. To, co pozornie może wydawać się bezwartościowe, w praktyce może być pretekstem do stworzenia wyjątkowo atrakcyjnych polemik i wywołania dyskusji na istotne społecznie tematy. Nie zawsze więc związanie się z jednym blogiem może okazać się trafnym i skutecznym rozwiązaniem, ponieważ może zamykać drzwi do innych debat i dyskusji. Internauci mają niesamowitą moc sprawczą zwłaszcza, że wielu z nich regularnie informuje media o krajowe i regionalne o istotnych wydarzeniach. Stają się więc cennym źródłem informacji i pozwalają na sprawne informowanie opinii publicznej o tym, co dzieje się obecnie w przestrzeni rzeczywistej. Internet jest więc istotnym medium łączącym zarówno to, co wirtualne z tym, co realne. Wielu amatorskich blogerów działało na tyle aktywnie i skutecznie, że znaleźli pracę w mediach, może się więc okazać, że pozornie proste czynności staną się przyczynkiem do rozwoju prawdziwej kariery zawodowej.

Internetowe podróże na Zieloną Wyspę...i nie tylko

słowo pisaneDziennikarstwo obywatelskie to oczywiście tylko niewielki wycinek ogromnego potencjału drzemiącego w globalnej sieci, zwłaszcza, że wysoką odwiedzalność mają wszystkie te strony, które tematycznie obejmują tematykę rozmaitych krajów, społeczności i szeroko pojęte podróże, takie jak chociażby strona Webvalley. W zależności więc od tego czy poszukuje się biur podróży czy też tematycznych blogów dotyczących osobistych wypraw po świecie, z powodzeniem możliwe jest czerpanie pełnymi garściami z możliwości oferowanych przez sferę wirtualną. Przykładem mogą być chociażby strony poświęcone Irlandii, nie tylko ze względu na oferty biur podróży, specjalizujących się w podróżach na Zieloną Wyspę, ale także na liczbę osób, które regularnie odwiedzają Zieloną Wyspę. Irlandia jest krajem niesamowitym pod każdym względem, ponieważ zachwycać może nie tylko jej bogata flora, lecz także zabytkowa architektura miast, klimatyczne zakątki, muzea, galerie, teatry, opery i kina. Stylowe puby przyciągają fanów piwa i dobrej zabawy, a także wszystkich tych, którzy zainteresowani są muzyką irlandzką, rozbrzmiewającą właściwie z każdego lokalu i zachęcającą do zajrzenia zajrzeć do środka. Przyroda wyspy jest w stanie zauroczyć każdego, ponieważ wzgórza i doliny porośnięte wrzosami i paprociami tworzą wspaniały krajobraz, charakterystyczny przede wszystkim z tym krajem. Morze oraz klify dopełniają piękno Irlandii, która jest naprawdę magicznym miejscem na spędzenie swojego wolnego czasu. Irlandzkie miasta oferują darmowe zwiedzanie państwowych muzeów i galerii, dlatego też brak opłat za zwiedzanie jest sporym atutem tych instytucji. Poszczególne centra miejskie posiadają też liczne parki, których architektura jest imponująca a przestrzeń zadbana i bogata w kwiaty, altany, stylowe ławki czy klimatyczne alejki. Parki często otoczone są murem, aby spacerowicze mogli oderwać się na chwilę od zgiełku miasta i wypocząć w zaciszu natury. Blogi internetowe mogą więc okazać się wyjątkowo cennym źródłem informacji, które będą w stanie zachęcić nas do podróży lub też zwiększyć naszą wiedzę na tematy poszczególnych państw czy ciekawych miejsc. Możliwe jest więc poznawanie świata bez konieczności ruszania się z miejsca co ? choć z pewnością nie tak atrakcyjne ? może być miłym substytutem jeżeli nie stać na na dalekie podróże lub też kiedy nie pozwala nam na to zdrowie. Okazuje się też, że rozmaite strony internetowe mogą okazać się prawdziwą żyłą złota i być niezastąpionym źródłem komunikacji z odbiorcami, jeżeli prowadzi się własną działalność gospodarczą.

Ciemne strony Internetu

Dziennikarstwo obywatelskie może być oczywiście nie tylko źródłem wiedzy i informacji, ale także działań nieetycznych lub nieprzychylnych, na co mogą wskazywać chociażby regularnie powstające strony mające za zadanie deprecjonować mniejszości czy konkretne grupy społeczne. Ze względu na to, że Internet postrzegany jest ciągle jako miejsce najbardziej demokratyczne i pozwalające na wyrażanie nawet najbardziej skrajnych opinii z jednoczesnym zachowaniem anonimowości, wychwycenie i wyciągnięcie konsekwencji z wątpliwych moralnie czynności może okazać się wyjątkowo trudne. W sieci pojawiają się więc liczne strony pokazujące ze złej, często niezgodnej z prawdą perspektywy miasta czy nawet kluby piłkarskie, obrażające przeciwne drużyny czy konkretnych zawodników. Problem z takimi działaniami miał między innymi Poznań, zwłaszcza dlatego, że potyczki słowne w przestrzeni wirtualnej przeniosły się także poza nią. Oczerniające miasto komentarze, umieszczane na stronie, nie zawsze były zgodne z faktami, a same wiadomości dotyczące rozbojów, rabunków i napadów - jak wynika z badań - stały się bardzo popularne wśród internautów. Władze miejskie starały się dementować nieprawdziwe informacje, jednak okazywały się one całkowicie bezskuteczne. Internet jest więc wielką siłą potrafiącą z nieprawdziwej informacji stworzyć miejskie legendy rozprzestrzeniające się w błyskawicznym tempie. Efekty pracy zwolenników czarnego PR-u mogą wpływać na zmniejszenie ilości turystów w konkretnym miejscu, wywołać strach, niepewność albo wrogość, dostrzegalna przede wszystkim w życiu celebrytów, którzy regularnie czytają o sobie wiadomości niezgodne z rzeczywistością.