Czytacze

Rzeczoznawca majątkowy czy może prosta wyceniarka?

rzeczoznawcaIstnieje wysokie prawdopodobieństwo, że przynajmniej raz w życiu każdy z nas będzie musiał spotkać się z rzeczoznawcą majątkowym i to niezależnie od sytuacji oraz naszego wieku. Kontakt z tego typu osobą jest niezbędna, kiedy zależy nam na pozyskaniu kredytu hipotecznego, sprawnym rozliczeniu się z urzędem skarbowym z podatku pochodzącego ze spadku lub darowizny oraz wtedy, kiedy będziemy chcieli przygotować posiadaną przez siebie nieruchomość na sprzedaż. Wiadomo oczywiście, że powodów, dla których rzeczoznawca majątkowy rozpoczyna swoją pracę jest niemal tak samo dużo, jak osób, które się do niego zgłaszają, kwestie urzędowe są jednak tymi, które pojawiają się w jego gabinecie najczęściej.

Czy wycena domu czy mieszkania musi być jednak przeprowadzana przez profesjonalistę? Zdecydowanie tak. Wprawdzie współcześnie dobrodziejstwo przestrzeni wirtualnej pozwala nam na większą elastyczność i działanie nieco na własną rękę, jednak nawet mając możliwość skorzystania z internetowej wyceniarki nie otrzymamy wiarygodnego wyniku oraz podstawy do ubiegania się o bezpośredni kontakt z instytucjami państwowymi. A te honorują jedynie operaty szacunkowe, sporządzane przez rzeczoznawcę. Sam jego zawód określony jest bardzo wyraźnie przez przepisy prawa i pojawia się w ustawie, dlatego też rzeczoznawca nieruchomości określany jest mianem urzędnika państwowego pełniącego funkcję zaufania publicznego. Ze względu na to, że jego praca nie może odbywać się ze szkodą dla Skarbu Państwa, każdy rzeczoznawca musi przejść surową selekcję podczas egzaminu państwowego i odbyć co najmniej roczny staż w jednej z instytucji, która jest ściśle powiązana z przyszłą pracą w zawodzie. Każdy, pozytywnie zdany, egzamin kończy się wpisem nazwiska pracownika do rejestru rzeczoznawców, dlatego też każdy profesjonalista posługuje się specjalną pieczęcią państwową, z przypisanym do niej numerem określonego rzeczoznawcy. Wszystkie nazwiska oraz uprawnienia są dostępne opinii publicznej ? także za pośrednictwem Internetu ? z powodzeniem możemy więc zweryfikować dane osoby, z którą chcemy wejść w bezpośrednią współpracę.

Do podstawowych obowiązków rzeczoznawcy należy w pierwszej kolejności szacowanie wartości mienia, niezależnie od tego czy wycenie będą poddawane grunty rolne, powierzchnie pod zabudowę, narzędzia nierozerwalnie związane z określoną nieruchomością, lokale biurowe, tereny zielone, domy jednorodzinne czy też prywatne mieszkania. Jeszcze jakiś czas temu rzeczoznawca majątkowy działał przede wszystkim na zlecenie instytucji państwowych, jednak dzisiaj, kiedy zapotrzebowanie na tego typu działalność zdecydowanie wzrosła, głównymi beneficjentami są osoby prywatne oraz komercyjni przedsiębiorcy. Wspomniane były już internetowe wyceniarki, które nie dają nam podstawy do ubiegania się o kredyt, a mają w pierwszej kolejności służyć jedynie za element pozwalający na zorientowanie się w obecnych trendach na rynku branżowym. Wykorzystując samodzielne działanie możemy jedynie sprawdzić czy naszą nieruchomość warto przygotowywać do sprzedaży oraz sprawdzić ? w dużym przybliżeniu - jak cenny jest majątek, który posiadamy. Musimy być jednak świadomi tego, że o wartości nieruchomości decyduje szereg czynników, które regularnie wchodzą ze sobą w interakcje i tworzą niezależne systemy, przez co może być ? zarówno nam, jak i prostej aplikacji komputerowej ? wyjątkowo trudno wybrać akurat te, które będą decydujące w procesie wyceny. Operat szacunkowy jest dokumentem, który uwzględnia wybór metody szacowania, wszystkie najważniejsze aspekty nieruchomości, jej dokumentację fotograficzną oraz wszystkie możliwe informacje, które pozwalają na obiektywne ustalenie szacunkowej wartości majątku. Ze względu na to, że nasz dom, mieszkanie czy każdy dowolny lokal, którym dysponujemy jest tym, co jest dla nas bezcenne i może przekładać się na stan naszego domowego budżetu, dlatego też chociażby z tego powodu, nie powinniśmy traktować tego z przymrużeniem oka.nieruchomość

Rzeczoznawca nieruchomości ma prawo wglądu do ksiąg wieczystych, dokumentów sądowych oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, można więc powiedzieć, że ma większe możliwości do osiągnięcia pełnego obiektywizmu oraz wszelkie narzędzia potrzebne do tego, aby jego praca dała wymierne korzyści i była w pełni uczciwa. Wiadomo oczywiście, że na nasze prywatne potrzeby ? także w ramach zabawy ? możemy posłużyć się wskazówkami czy metodami pojawiającymi się w Sieci, jednak nie będą to dane nawet w kilkunastu procentach tak precyzyjne, jak w przypadku operatu szacunkowego sporządzonego przez profesjonalistę. Nie ma dwóch identycznych nieruchomości, podobnie jak nie istnieją dwie takie same osoby, dlatego też każdy rzeczoznawca nieruchomości za każdym razem rozpoczyna swoją pracę od zera, opierając jednak swoje działania na dokładnych raportach z rynku nieruchomości, działaniach weryfikacyjnych i odnoszących się do wszelkiego rodzaju analiz oraz dokumentów, które są w stanie zapewnić mu całkowitą niezależność i uczciwe postępowanie bez szkody zarówno dla Skarbu Państwa, jak i właściciela nieruchomości. Warto poczytać o tym na stronie http://www.walor-nieruchomosci.pl/, która należy do profesjonalnej firmy zajmującej się wycenianiem różnorodnych nieruchomości.