Czytacze

Wybór płytek ceramicznych do łazienki

glazuraPłytki do łazienki powinny być w pierwszej kolejności solidne i wiedzą o tym doskonale wszyscy ci, którzy postanowili podczas remontu zaoszczędzić na materiałach wykończeniowych i zdecydowanie przyspieszyć prace grupy wykonawczej. Ze względu na to, że pośpiech jest niewskazany w tego typu sytuacjach, warto dołożyć wszelkich starań, aby powierzchnie ścian i podłogi dokładnie wyschły i były przygotowane do położenia na nich glazury i terakoty. Oczywiście współczesne łazienki nie muszą powstawać w oparciu o klasyczne rozwiązania, ponieważ coraz częściej otrzymujemy możliwość skorzystania z alternatyw w postaci farb do ścian, tapet oraz egzotycznych drewnianych paneli, płytki ceramiczne są jednak nadal tymi, po które sięgamy najczęściej i które decydują o całym wizerunku naszej łazienki.

Jakie cechy powinna więc posiadać glazura i terakota, żebyśmy mogli cieszyć się piękną łazienką bez żadnych elementów szpecących? Przede wszystkim powinna być wysokiej jakości i w pełni dostosowana do możliwości naszej łazienki. Wiadomo, że producenci glazury i armatury starają się sprostać naszym oczekiwaniom proponując za każdym razem innowacyjne podejście do kwestii aranżacyjnej, jednak naszym zadaniem jest skuteczne selekcjonowanie materiału tak, aby podkreślić atuty przestrzeni, którą dysponujemy, dokładnie maskując jej ewentualne mankamenty. Oczywiście tych ostatnich może być zdecydowanie więcej biorąc pod uwagę fakt, iż większość z nas mieszka w blokach i do ?aranżacji? ma kilka metrów kwadratowych. Okazuje się jednak w praktyce, że tego typu łazienka jest znacznie trudniejsza do wyremontowania, niż mogłoby się nam wydawać. Jakie płytki do łazienki byłyby więc najlepsze, żebyśmy mogli z czystym sumieniem stwierdzić, że nasze ciężko zarobione pieniądze nie zostały wyrzucone w błoto?

W pierwszej kolejności oczywiście zwracamy uwagę na kolorystykę, która jest pierwszym elementem, który decyduje o odbiorze wnętrza, jednak pamiętajmy, że w przypadku łazienki estetyka musi iść w parze z wysoką jakością. Całe pomieszczenie jest remontowane przez nas wyjątkowo rzadko, dlatego też powinniśmy ewentualne remonty potraktować wyjątkowo poważnie. Jeżeli zależy nam na tym, aby nasza łazienka była maksymalnie uniwersalna i służyła nam przez kilkanaście lat, płytki do łazienki, które wybierzemy powinny być pozbawione elementów charakterystycznych, które szybko mogłyby ulec ?przeterminowaniu?. Ściany i podłogi w neonowych odcieniach żółci i zieleni mogą być oryginalne i zgodne z modą, jednak na dłuższą metę zamiast odprężać, mogą denerwować. Łazienka należy do tych pomieszczeń w naszych domach, które powinny być dopasowane do gustu wszystkich osób, które będą z niej korzystać, dlatego też starajmy się zadbać nie tylko o własny komfort, ale i dobre samopoczucie naszych współlokatorów. Najlepsze płytki ceramiczne będą więc gładkie i w stonowanych kolorach ? bieli, beżu, zieleni i błękitu, dzięki czemu całość nabierze elegancji i będzie łatwiejsza w aranżacji. Czasami wydaje nam się, że płytki do łazienki w klasycznych, prostych formach będą mdłe i nudne, jednak ? paradoksalnie ? właśnie one są najlepszą bazą pod zmieniające się trendy. Zdecydowanie łatwiej będzie nam wymienić kotarę do prysznica oraz dywaniki łazienkowe, niż skuwać płytki, dlatego też warto pokusić się o prostotę i wybierać przede wszystkim to, co zagwarantuje nam maksymalną funkcjonalność.

minimalistyczna łazienka

W ostatnim czasie bardzo popularną formą montowania płytek stały się oryginalne mozaiki, czyli specjalnie układane kompozycje z różnorodnych płytek ceramicznych. Jak widać płytki ceramiczne nie muszą stanowić zatem elementu podrzędnego wobec całej aranżacji łazienki. Coraz częściej to właśnie wspomniany materiał wykończeniowy dominuje wobec innych elementów dekoracyjnych. Nie tylko jeśli chodzi o łazienkę, ale także w przypadku kuchni, przedpokoju czy holu. Zdarza się również, że modne mozaiki pojawiają się w salonach czy nawet sypialniach.

Płytka płytce nierówna, dlatego też nie powinniśmy zapominać o podstawowych parametrach, które producenci umieszczają bezpośrednio na kartonach. Płytki do łazienki powinny być nie tylko estetyczne i trwałe, ale i bezpieczne, przede wszystkim dlatego, że narażone są na bezpośredni kontakt z wodą oraz chemicznymi środkami czyszczącymi. Istotny jest format glazury i terakoty, ponieważ współcześnie możemy swobodnie manipulować optycznym odbiorem wnętrza dzięki płytkom o dużych lub małych formatach, jednak niezbędne jest zwrócenie uwagi na nasiąkliwość, mrozoodporność (oznakowaną zazwyczaj symbolem płatka śniegu), klasę ścieralności czy tez antypoślizgowość, która ? w przypadku terakoty ? jest gwarancją naszego bezpieczeństwa. Płytki podłogowe oznaczone są od R9 do R13, gdzie im wyższa wartość, tym mniej śliskie płytki, dlatego też warto czasami nie warto zaciskać pasa i zdecydować się na większy wydatek, zakładając, że jest on jednorazowy i uchroni nas przed koniecznością powtarzania remontu za kilkanaście miesięcy. Współcześnie nie powinniśmy mieć już najmniejszego problemu z dopasowaniem materiałów wykończeniowych bezpośrednio do naszego gustu i oczekiwań, przede wszystkim dlatego, że w fabrykach zajmujących się wytwarzaniem tego typu elementów pracują już etatowi designerzy, dbających o to, aby płytki do łazienki tworzyły całe kolekcje odpowiadające temu, co obecnie dzieje się w modzie. Przykłady takich materiałów można znaleźć na stronie hwww danego producenta, Jesteśmy więc w stanie dysponować glazurą i terakotą posiadającą nie tylko znakomite parametry techniczne, ale i ciekawą estetykę, które wcale nie będą pociągały za sobą wysokich kosztów produkcji i kupna. Dostępność materiałów oraz duży popyt znacznie obniżył ich ceny, dlatego też każdy z nas będzie dzisiaj w stanie kupić sobie niezbędną ilość materiału, pozwalającego na znakomite zaaranżowanie przestrzeni własnej łazienki.