Czytacze

Lakier do włosów cienkich

Ani pielęgnacja, ani stylizacja cienkich pasm nie należy do najłatwiejszych. Na podorędziu pojawiają się pianki i lakiery do włosów, które mają pomóc właścicielom delikatnych kosmyków w zwiększeniu objętości swoich fryzur. Najwięksi producenci kosmetyków tworzą specjalistyczne linie preparatów, takich jak Wella SP Volumize, której maski, szampony, odżywki i emulsje mają za zadanie wzmacniać i stabilizować wewnętrzną strukturę włosów i nadawać im objętość. W drogeriach i profesjonalnych sklepach z artykułami fryzjerskimi, możemy zaopatrzyć się też w dziesiątki produktów przeznaczonych do stylizacji, które mogą pomóc w uzyskaniu bujniejszej fryzury za pomocą sprawnych sztuczek.

Cienkie włosy nie są trudne do ułożenia, o ile jednak posiadamy wprawę w posługiwaniu się szczotką i suszarką. Z racji tego, że mają znacznie mniejszą średnicę w obwodzie, są bardziej miękkie i szybciej poddają się modelowaniu. Minusem jest jednak ich szybkie przetłuszczanie się, dlatego też ciężkie maski czy lakiery do włosów, powinny być zastąpione przez odpowiedniki o znacznie lżejszej konsystencji. Ze względu na to, że cienkie pasma łatwo poddają się stylizacji, ale i równie łatwo powracają do swojego pierwotnego ? oklapniętego ? stanu, używanie kosmetyków utrwalających fryzurę wydaje się być koniecznością. Najlepiej jednak nie przesadzać z nadmiarem preparatów, ponieważ cienkie pasma nie potrzebują dodatkowego, sztucznego, obciążenia. Włosy powinny być dobrze wycieniowane, dzięki czemu same zaczną się prawidłowo układać i odbijać od nasady, dobrze je też odpowiednio suszyć ? w optycznym zwiększeniu objętości pomoże nam suszenie włosów z głową pochyloną do przodu ? ciepłe powietrze suszarki sprawi, że pasma wyraźnie się uniosą.

Taką samą zasadę stosuje się, kiedy wykorzystujemy lakiery do włosów. Kosmyki spryskane od spodu prawidłowo się utrwalą. Jednak nie powinno się nadużywać tego typu kosmetyku. Większość z nich nadal posiada w swoim składzie alkohol, który jest szkodliwy dla struktury włosów, ponadto zaaplikowanie go w zbyt dużej ilości albo z krótkiej odległości zagwarantuje nam efekt sztucznych i obciążonych włosów. Metodą na większą puszystość jest także wcieranie w mokre kosmyki pianki zwiększającej objętość a następnie modelowanie fryzury z pomocą okrągłej szczotki.

Nic oczywiście nie zastąpi w pielęgnacji prawidłowego mycia. Delikatne pasma dobrze myć nawet codziennie, dzięki temu włosy będą regularnie odświeżane i bardziej puszyste. Nie można jednak płukać ich byle czym. Najlepsze będą zatem szampony do włosów cienkich, odpowiednio oczyszczające pasma i pozwalające odbić im się od skóry głowy. Z racji tego, że do czynności mycia włosów wkradła się pewnego rodzaju rutyna, warto przypomnieć, że nie powinno się robić tego mechanicznie, ale powoli i delikatnie. W przypadku cienkich włosów ma to szczególne znaczenie, ponieważ rozprowadzanie szamponu bezpośrednio na głowie nie tylko sprawia, że pasma są splątane. Osłabieniu ulegają też cebulki włosów, przez co kosmyki zaczynają się przerzedzać. Dla cienkich włosów może okazać się to szczególnie problematyczne. Jeżeli chcemy podchodzić do pielęgnacji naszych pasm ze szczególną troską i precyzją, możemy pokusić się o zamianę zwykłego ręcznika na bawełniany ? nie będzie wtedy zbyt ostry dla naszej fryzury.

Bawełniany ręcznik z powodzeniem zastąpić może najzwyklejszy bawełniany podkoszulek, który wchłania nadmiar wody równie dobrze. Jeżeli stosujemy odżywkę ? a zwykle stosujemy, gdyż szampony, w tym szampony do włosów cienkich, nie najlepiej radzą sobie w pojedynkę ? unikajmy nakładania jej bezpośrednio przy skórze głowy. Cienkie włosy nie potrzebują dodatkowego nawilżenia ? są wystarczająco natłuszczone przez sebum pochodzące z gruczołów łojowych. Pianki i żele powinny być w sprayu, dzięki czemu lepiej zaaplikujemy kosmetyk i unikniemy wcierania go we włosy. Cienkie pasma nie lubią wszelkiego rodzaju natłuszczaczy, wtedy źle się prezentują, dlatego odstawmy zupełnie produkty typu 2w1 czy maski na bazie olejów lub oliwy z oliwek. Panie chcące unieść swoje kosmyki u nasady, najszybciej uzyskują taki efekt tapirując je. Powinno to być jednak rozwiązanie przeznaczone na wyjątkowe okazje i na co dzień raczej unikane, ze względu na to, że cienkie pasma są wyjątkowo podatne na uszkodzenia. Jeżeli zależy nam na stosowaniu urządzeń termicznych, zdecydujmy się na dobrej jakości suszarkę z dyfuzorem i odstawmy zupełnie prostownicę, która zbytnio wygładza włosy. Przede wszystkim jednak odżywiajmy i oczyszczajmy nasze kosmyki a staną się lekkie i pełne witalności.