Czytacze

Jak pielegnować farbowane włosy

Przystępując do radykalnej zmiany swojego wizerunku, każda kobieta obmyśla strategię uzyskania doskonałego koloru włosów. Zakup farby do włosów jest zwykle najprostszym i najszybszym sposobem na odświeżenie swojego wyglądu, odjęcia sobie lat albo całkowitej metamorfozy. Żeby jednak taki efekt mógł być uzyskany, należy najpierw dobrać właściwy kolor włosów, który współgrałby idealnie z odcieniem naszej skóry czy kolorem oczu. Jeżeli oddajemy się w ręce doświadczonego fryzjera, problem może rozwiązać się sam ? dobry specjalista sprawniej pomoże nam w wyborze właściwej farby do włosów. Jako osoba z zewnątrz, będzie mógł też z dystansem spojrzeć na naszą urodę i wybrać to, w czym będziemy wyglądały i czuły się najlepiej. Kiedy jednak decydujemy się na koloryzację w domu, możemy na podstawie kliku wskazówek, spróbować określić swój typ urody.

 W wyborze farby do włosów nie powinnyśmy zatem kierować się modą czy odcieniem, który po prostu nam się podoba. Kolor kosmyków ulubionej aktorki czy modelki nie musi wcale pasować do naszego charakteru. Zazwyczaj kończy się całkowitym nietrafieniem i rozczarowaniem, że nie wygląda się tak, jak by się chciało. Przede wszystkim warto zadać sobie pytanie jak właściwie powinno się dobierać kolor włosów. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie czy należymy do typu ciepłego czy zimnego. Test można łatwo wykonać za pomocą srebrnej i złotej biżuterii. Spróbujmy nałożyć na uszy kolczyki i ocenić, w którym typie czujemy się i wyglądamy najlepiej.

Jeżeli najlepiej na naszej skórze prezentuje się złota biżuteria, możemy podejrzewać, że należymy do ciepłego typu urody, dlatego też nasze farby powinny posiadać barwnik żółty. Jeżeli natomiast bardziej do twarzy nam w srebrze, należymy do zimnego typu, a farby do włosów powinny wpadać w odcienie błękitu czy fioletu. Jeżeli nie jesteśmy przekonane czy dany kolor będzie nam odpowiadał, zdecydujmy się na zmianę naturalnego odcienia kosmyków o maksymalnie dwa-trzy tony. Bez względu na to czy będziemy je rozjaśniać, czy przyciemniać, będziemy miały pewność, że efekt końcowy będzie nadal harmonijnie współgrał z odcieniem naszych oczu czy brwi. Styliści dokonali podziału na cztery podstawowe typy urody, odpowiadające poszczególnym porom roku. Wiosna najlepiej prezentuje się w słomianych odcieniach blondu oraz ciepłych brązach, lato w zimnych odcieniach blondu i brązu, jesień z kolei najokazalej prezentuje się w kolorach rudych i miedzianych, za to pani zima w skrajnych odcieniach ? albo w głębokiej czerni, albo w platynie. Farbowane włosy potrzebują też szczególnej pielęgnacji, ponieważ znacznie bardziej narażone są na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Nadwyrężony zabiegami chemicznymi włos, może stać się przesuszony, matowy czy kruchy.

Pamiętajmy, że pielęgnacja włosów farbowanych jest bardzo ważna i nie ma tu znaczenia czy poddawałyśmy się koloryzacji w domu, czy w salonie fryzjerskim. Profesjonalne farby fryzjerskie zawierają znacznie mniej amoniaku i więcej substancji odżywczych, jednak i one wnikają bezpośrednio w strukturę włosa i zabarwiają go od wewnątrz. Dlatego też szukając właściwych preparatów do pielęgnacji, kierujmy się przede wszystkim tym, żeby przeznaczone były do odżywiania właśnie koloryzowanych pasm. Wiele producentów znanych firm posiada w swoim asortymencie profesjonalne gamy produktów i artykułów przeznaczonych do ich ochrony. Pielęgnacja włosów farbowanych może przebiegać bowiem dwutorowo.

Niektóre marki, takie jak na przykład Wella SP, posiada dwie linie kosmetyków. Jedna, taka jak Color Save, ma wzmacniać intensywność i przedłużać trwałość koloru, natomiast druga, taka jak Shine Define, ma nadawać im połysk. Oczywiście każdy z tego typu preparatów powinien przede wszystkim dbać o właściwe nawilżenie i regenerację włosów, ponieważ koloryzacja osłabia nie tylko ich cebulki, ale i całą strukturę ? od nasady aż po końcówki. Zazwyczaj stają się łamliwe, przesuszone, matowe i trudne w modelowaniu. Chcąc lepiej zatroszczyć się o nasze włosy, możemy zaopatrzyć się w kosmetyki termoochronne, które należy aplikować przed każdym zastosowaniem suszarki, lokówki czy prostownicy. Dzięki temu nie tylko ochronimy pasma przed wysoką temperaturą, ale i łatwiej je ułożymy. Równie skuteczne są regeneracyjne kuracje, które przeprowadza się w profesjonalnych salonach fryzjerskich. Z pewnością pomogą nam, kiedy kosmyki będą wyjątkowo uszkodzone i mało podatne na działanie szamponów czy odżywek.