Czytacze

Farby fryzjerskie i pielęgnacja włosów

Farbowanie włosów jest najszybszym i najłatwiejszym sposobem na szybką zmianę albo odświeżenie wizerunku. Zwykle problemem jest jednak zarówno określenie docelowego koloru, jak i zdecydowanie się na konkretny preparat. Coraz częściej słyszymy, że lepiej nie decydować się na samodzielną koloryzację, ale zaopatrzyć się w profesjonalne farby fryzjerskie lub oddać się w ręce doświadczonego stylisty. Czy pielęgnacja włosów kosmetykami z salonu różni się znacząco od stosowania specyfików z drogerii? Na pewno wymaga od nas większej sprawności w aplikacji i różni się składem. Różnicę widać szczególnie wyraźnie właśnie na przykładzie preparatów do trwałej koloryzacji.

Farby fryzjerskie posiadają zdecydowanie mniej amoniaku, niż te, które skierowane są do powszechnej sprzedaży. Decydują o tym, przede wszystkim, względy bezpieczeństwa. Przeciętny konsument nie ma doświadczenia w farbowaniu włosów, nie orientuje się także w skomplikowanych oznakowaniach umieszczanych na opakowaniu. Jego pragnieniem jest jedynie uzyskanie takiego koloru pasm, jaki widoczny jest na zdjęciu modelki. Z tego też powodu ilość amoniaku musi być wystarczająca do tego, aby kosmyki odbarwiły się w prawidłowy sposób.

Nie chroni nas to jednak przed niespodziankami. Każdy tego typu specyfik wchodzi w bezpośrednią reakcję chemiczną z naturalnymi barwnikami, zawartymi wewnątrz naszych włosów. Czasami więc trudno przewidzieć, czy upragniony odcień będzie taki jak trzeba, czy może okaże się ekstremalnie różny. Najczęstszym skutkiem niewłaściwego doboru produktu do koloryzacji, jest przybieranie przez włosy koloru żółtego, zielonego oraz fioletowego. Farby fryzjerskie nie muszą mieć wysokiego stężenia amoniaku. Ze względu na to, że profesjonalne produkty docelowo pojawiają się w salonach, odpowiedzialność za uzyskanie właściwego odcienia kosmyków, spada na fryzjera. Jego doświadczenie pozwala mu na bezpośrednią ocenę typu i stanu włosów, dlatego też ma możliwość dowolnego przedłużania i skracania procesu koloryzacji, w zależności od oczekiwanego efektu.

Pielęgnacja włosów kosmetykami profesjonalnymi jest dodatkowo intensywniejsza i sprawniejsza, ze względu na to, że stężenie poszczególnych substancji odżywczych jest wyższe od tego, zawartego w szamponach, lakierach czy farbach z drogerii. Tutaj po raz kolejny decydują względy bezpieczeństwa, ze względu na to, że nie wszyscy klienci uważnie czytają ulotki, nie wszyscy też precyzyjnie stosują się do zleceń producenta. Dlatego też zanim zaopatrzymy się w farby do włosów, dobrze będzie, kiedy zrobimy rozeznanie zarówno w składach poszczególnych produktów, jak i propozycjach różnych marek. Pierwszym krokiem samodzielnego farbowania włosów jest oczywiście wybór odpowiedniego koloru. Nie powinniśmy kierować się modą czy osobistymi preferencjami, ale typem naszej urody oraz naszym charakterem i stylem.

To, że koleżanka z pracy prezentuje się fantastycznie w ognistorudym odcieniu, nie oznacza wcale, że na naszej głowie będzie prezentował się równie okazale. Kobiety posiadające ciepły odcień skóry powinny szukać analogicznych kolorów farb. Najlepsze byłyby więc złociste blondy, odcienie miedziane, miodowe czy czekoladowe. Panie o zimnej karnacji najlepiej będą wyglądać w popielatych blondach, rubinach, odcieniach wiśni czy ciemnych brązach. Ważne, żeby kolory zawierały niebieskie, chłodne refleksy. Kolor włosów dobiera się także do wieku, dlatego też, kiedy nie mamy już dwudziestu wiosen, zrezygnujmy raczej z ostrych kolorów, które wyostrzają rysy twarzy i tym samym dodają lat. Kiedy nie potrafimy jednoznacznie ocenić typu naszej urody, poradźmy się doświadczonego fryzjera, który z pewnością błyskawicznie pomoże nam dobrać prawidłowy odcień. O farbowane pasma trzeba też dbać, dlatego też pielęgnacja włosów farbowanych wymaga większej dokładności i regularności.

Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w szampon przeznaczony do pielęgnacji kosmyków po koloryzacji, taki jak chociażby Wella SP z gamy Color Save, chroniący pasma przed blaknięciem koloru i jego szybkim wymywaniem. Wszystkie produkty, na które się decydujemy powinny dodatkowo posiadać filtru UV, chroniące włosy przed silnym słońcem. Nie powinno się również farbować włosów częściej niż raz w miesiącu, ponieważ silne składniki chemiczne, zawarte w preparatach do koloryzacji, mogą nadmiernie przesuszać kosmyki i uszkadzać ich strukturę. Prawidłowa pielęgnacja włosów zapewni im jednak ochronę i zachowa ich blask na dłużej.